Prevence je lepší než léčba
Chronická žilní nedostatečnost a hemoroidy mohou rychle zhoršit kvalitu života. To může významně ovlivnit vaši náladu a životní rytmus a omezit vaše každodenní aktivity. Nenechte to zajít tak daleko.
Nedovolte, aby se zhoršila kvalita vašeho života
Včasná prevence má zásadní význam, pokud se chceme vyhnout chronické žilní nedostatečnosti a hemoroidům a z nich vyplývajícím komplikacím a zhoršení kvality života. Některé hlavní určující faktory (dědičnost a věk) sice stojí mimo naši kontrolu, přesto však existuje řada účinných preventivních opatření, včetně dodržování určitých pravidel nebo vyhýbání se určitým situacím.
Co doporučujeme k prevenci chronické žilní nedostatečnosti:
-
konzumujte zdravou a vyváženou stravu
-
pokud máte nadváhu, zkuste zhubnout
-
jezte zeleninu a potraviny bohaté na vlákninu
-
dodržujte pitný režim
-
provozujte pravidelně fyzické aktivity
Co doporučujeme k prevenci hemoroidů:
-
jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo případně doplňky s vlákninou
-
pijte dostatečné množství tekutin (1 až 2 litry)
-
věnujte pozornost pravidelnému vyprazdňování, jděte na toaletu, jakmile pocítíte nutkání
-
změňte životní styl, buďte aktivnější, vykonávejte fyzické aktivity
-
na toaletě používejte podnožku pro snazší vyprazdňování
Čemu se vyhýbat v rámci prevence chronické žilní nedostatečnosti:
-
sedavému způsobu života
-
nošení příliš těsných oděvů
-
vyhýbejte se dlouhému sezení nebo stání, prokládejte práci aktivními přestávkami a jednoduchým cvičením
-
alkoholu a tabáku
-
příliš dlouhé expozici slunečním paprskům
Čemu se vyhýbat v rámci prevence hemoroidů:
-
při vyprazdňování netlačte, nezadržujte stolici
-
nadměrnému tlačení na toaletě nebo příliš dlouhému a častému vysedávání na toaletě
-
sedavému způsobu života
-
pravidelnému zvedání těžkých břemen
-
alkoholu a tabáku
Nezbytnou součástí prevence je pravidelný pohyb
Pravidelný pohyb pomáhá zlepšit žilní oběh. Můžete si samostatně provádět masáž nohou hlazením nahoru od kotníků směrem k lymfatickým uzlinám v podkolenní jamce. Zařazení této praktiky do každodenní rutiny na několik minut po práci je skvělý způsob, jak podpořit krevní oběh a zachovat si zdraví a aktivitu! Okamžitý účinek masáže nohou a její omlazující efekt pro vás budou velkým překvapením.
Připravili jsme pro vás jednoduchá a účinná cvičení. A co je ještě lepší, cvičení můžete provádět snadno v pohodlí domova nebo v kanceláři.
DOMÁCÍ CVIČENÍ
Zde je 5 cviků, které můžete cvičit doma a které vám pomohou zlepšit krevní oběh.
Postavte ze do vzpřímené polohy, nohy rozkročte mírně od sebe. Pomalu pokrčujte kolena do úhlu
90° a přitom držte záda rovně. Pak se pomalu vraťte do původní polohy.
Toto cvičení opakujte 10 až 20krát.
Postavte ze do vzpřímené polohy, držte záda rovně. Zvedněte jedno koleno tak, aby stehno zůstalo rovnoběžně se zemí. Spusťte nohu a opakujte cvik s druhou nohou. Pohybujte rukama, jako byste pochodovali.
Toto cvičení opakujte 10 až 20krát.
Postavte se do vzpřímené polohy, na bosých nohách, záda držte rovně. Zdvihněte paty tak, aby v kontaktu se zemí zůstala pouze bříška chodidel a prsty u nohou. Pak se pomalu spusťte dolů.
Toto cvičení opakujte 10 až 20krát.
Lehněte si do polohy vleže na zádech. Ohněte pravé koleno k hrudníku a chyťte se za stehno. Vydržte několik sekund. Uvolněte se a opakujte cvik s levou nohou.
Toto cvičení opakujte 10 až 20krát.
Posaďte se a předsuňte jednu nohu mírně před druhou. Chyťte se oběma rukama za kotník předsunuté nohy. Položte palce na holeň a konečky prstů tlačte mírně na lýtko. Posouvejte ruce směrem k podkolenní jamce a přitom udržujte stálý tlak na lýtko.
Tuto rutinu opakujte několikrát denně.
CVIČENÍ NA PRACOVIŠTI
Pokud trávíte v práci hodně času vsedě, můžete pozorovat otoky nebo bolesti a únavu nohou. Každou hodinu si udělejte krátkou procházku. Například ke kávovaru, do kuchyňky nebo na toaletu. Máme pro vás dokonce speciální cviky, které můžete praktikovat i v práci! Využijte čas, který trávíte za stolem, k cvikům na zlepšení stavu žil. Následující 4 cviky jsou nenápadné, jednoduché a účinné.
Posaďte se ke stolu. Zdvihněte pravé koleno k hrudníku a obejměte ho. Držte koleno co nejblíže po dobu 3 sekund, přitom dbejte na to, abyste měli rovná záda. Uvolněte se a opakujte cvik s levým kolenem.
Tento cvik opakujte 10 až 20krát.
Posaďte se ke stolu. Zvedněte chodidla nad zem a natáhněte nohy. Nyní tlačte prsty na nohou od sebe. Vydržte několik sekund a potom přitáhněte prsty k sobě a znovu několik sekund vydržte. Během cviku mějte nohy pořád natažené.
Zopakujte cvik 10 až 20krát.
Posaďte se ke stolu, a obě nohy položte na zem. Zvedněte paty a přitom držte bříška chodidel na zemi. Vydržte v této pozici několik sekund. A teď obráceně. Zvedněte prsty a přitom držte paty na podlaze, vydržte několik sekund.
Zopakujte cvik 10 až 20krát.
Posaďte se ke stolu a pomalu kružte chodidlem, dělejte velké kruhy, nejprve po směru a poté proti směru hodinových ručiček.
Zopakujte 10-15krát s každou nohou.